stránky českých luštičů

O chovu

V roce 1999 jsem si zakoupila svá první chovná zvířata králíků plemene Český luštič a od února 2000 jsem začala odchovávat mláďata, ale celý začátek mě provázela neochota většiny mnou oslovených chovatelů, prodat mi do chovu alespoň trochu slušná zvířata. Proto jsem se musela několikrát uchýlit k využití v chovu „výlukových“ kusů. Postupem času se mi podařilo zakoupit, aniž bych to věděla, jedince původních českých linií, jejichž potomky si chovám doslova jako oko v hlavě, ale tady začíná jeden z mých několika problémů. A to se týká neznalosti posuzovatelů ideálu národního plemene Český luštič, viz. výsledky posouzení mnou vystavených 12 kusů ČL na výstavě NÁŠ CHOVATEL 2010, kde byla lépe hodnocena zvířata se 100% import původem. To není jediný problém, na většině výstav vyššího formátu jsou ČL s více či méně příměsí import Separatoru lépe hodnocena než zvířata původního standardu, který je stále platný, jen je nevhodně doplněn fotografií „ČL = Separatora“, ale o tom až později…

            Pro dosti těžkou spolupráci s českými chovateli jsem si v listopadu 2004 na EV v Praze koupila svého prvního Separatora 1.4.6 T-110 a začala jej používat v chovu, zlepšil se typ i tvar, snad i kvalita srsti, ale nastaly první problémy s dosahováním měsíčních přírůstku hmotnosti mláďat, ale i u dospělých králíků, jen zlomek z nich se dostal přes 3,60kg a začaly se nápadně podobat malému plemeni. Dalším pokusem o zlepšení chovu jsem v květnu 2007 navštívila chovatele v Mnichově, od kterého jsem zakoupila chovný kmen 1.2, ale jedna samička mi bohužel na následky stresu uhynula a tehdy se zrodila první myšlenka o odchov 100% krevních Separatoru v Čechách a 0.1 1.7.8 B-2 zapustila samečkem zakoupeným na EV a import samce 0.7.2 B-2 použila do chovu ČL.

            S přípravami na EV v Nitře, která se původně plánovala na leden 2009 jsem v srpnu 2008 znovu vycestovala, tentokrát na výstavu mladých králíků v Rochlitz a dovezla si 1.0 1.8.2 S-33, neboť původní rada p. Mlaskače byla, abych luštiče tolik nekrmila a tím by na EV v Nitře mohli soupeřit se Separatory, kteří patří mezi malá plemena narozdíl od ČL, kteří jsou uznaní jako plemeno střední, ale bohužel i po korespondenci s ing. Zadinou mi bylo sděleno, že Slovensko je zahraničí a na české národní plemeno nebude brán ohled, tak jsem učinila další pokus a „vyrobila“ si další Separatory a při všech srovnáních, jak na CVMK 2009, Speciální klubové výstavě ve Slavkově, kde jsem vše konzultovala při posuzování s MVDr. Martincem a naposledy v lednu 2010 v Lysé nad Labem po rozmluvě s p. Vilhelmem jsem se rozhodla učinit, maximum pro České luštiče, aby postupně nevyprchali doztracena… a zůstali i nadále národním plemenem.

            Proto jsem si položila otázku, proč by nemohla existovat dvě plemena se stejným genotypem, jako je tomu u Činčily velké a Činčily malé, a zároveň s rozdílnou hmotností, typem a tvarem..? Když všechny okolnosti okolo Českých luštičů a Separatoru tomu nasvědčují.

            A teď ještě něco ze vzorníků plemen králíků: Začněme tedy českým, tam je ČL zařazen správně mezi středními plemeny, pod pořadovým číslem 30., ale se špatně přiřazeným německým názvem Separator. 100% správně je dle mého názoru zařazen ve slovenském vydání z roku 1999, kde je uveden pod německým překladem Tschechischer Löser a naprosto „nesmyslně“ je zařazen ve STANDART 2003 für die Bewertung der vom Europaverband anerkannten Rassenkaninchen, kde je zařazen mezi malými plemeny pod pořadovým číslem 50. překladem Tschechischer Löser a jako synonymum plemen Beige a Separator, která jsou tam jako zástupci malých plemen, zařazena oprávněně. Tím se stává naprosto nekonkurenceschopný při pořádání EV a to je i jeden z důvodů, proč jsem se již tří uplynulých, pořádaných v zemích bývalého Československa, obávala zúčastnit, což mě velice mrzí, ale přece jenom se jedná o značně finančně náročný podnik a u plemene Český luštič ještě navíc s naprosto nejistým koncem a možnou „národní ostudou“.

            Blýská se na lepší časy. Po značně vyčerpávající korespondenci a několika diskusích se zástupci ČSCH se vývoj v tvorbě nového „evropského vzorníku“ jehož vydání se plánuje na leden 2012, posunul na odeslání požadavku na evropský svaz s posunutím hmotnosti ČL – Separatora na rozmezí 3,00kg – 4,00kg na 10b v první pozici.

            V roce 2011 se mi po dvou a půl letech konečně podařilo získat pro svůj chov samečka plemene Beige dovezeného z Holandska, sice se opět jedná o malé plemeno, ale s poměrně vysokou hmotností, kterou dosahují moje chovné samice se ho do chovu zařatit nebojím, spíše naopak se těším na odchovy po tomto barevně perfektním zvířeti.

            A druhým mezníkem pro chov ČL je proběhnuvší školení posuzovatelů králíků, které se konalo ve dnech 5. – 6. 3. 2011 v areálu SZeŠ v Čáslavi, kde jedním z bodů praktické ukázky bylo porovnání typu a zbarvení ČL, Separatoru a Beigeho, kteří tam pro tento účel byli z našeho chovu zapůjčeni.

            Tak se nechme překvapit, kam nás to posune..?